Bitcoin v kostce

V pěti minutách, prakticky a jednoduše


Bitcoin v kostce2 min. čtení2/6

 

Jak zvládnout Bitcoin ve třech krocích

  1. je třeba mít chytrý telefon (smartphone) a nainstalovat si vhodnou aplikaci. Je jich hodně, ale začněte třeba s Coinomi. Stačí na začátku zvolit měnu (Bitcon) a opsat si záložní kód pro případ ztráty/zničení mobilu. Nic dalšího nemusíte řešit, tím se vám vytvoří peněženka a můžete do ní začít přijímat platby i odesílat platby
    (nebude to 100% bezpečné, ale pro začátek dostačující).
  2. chci přijmout platbu: kliknu na "obdržet", zadám částku a nechám toho druhého naskenovat zobrazený QR kód (to je ta spousta čtverečků co se zobrazí). Funguje to i když ten druhý má jinou aplikaci než Coinomi - důležité je, že platí Bitcoiny a ne nějakou jinou měnou. Příchozí platbu by vám během pár minut měla aplikace ukázat.
  3. chci odeslat platbu - kliknu na "odeslat" a naskenuji QR kód s adresou, kam chci peníze (Bitcoiny) poslat. Na další obrazovce ověřím že jsem se nespletl (a nezadal třeba o jedno desetinné místo více) a potvrdím stisknutím "Potvrdit"

UPOZORNĚNÍ 1: Bitcoiny nejsou převedeny "hned". Během pár vteřin se síť o transakci dozví. Při běžných platbách toto stačí a nemusí se dál čekat. Ale když budu někomu převádět nějakou významnější částku (třeba budu platit za dům nebo za auto), určitě je třeba počkat, až se v detailu transakce, kterou jsem právě provedl, objeví alespoň 3-6 potvrzení - to je něco jako že 3 lidi potvrzují, že jsem tu platbu opravdu odeslal. Čím více, tím lépe. Když je moje protistrana "normální smrtelník", 3 potvrzení bohatě stačí (de-facto stačí i nula potvrzení - akorát se nesmí stát, že ten člověk během minuty za rohem zadá do sítě ještě jednu transakci, kterou tu moji "zneplatní" - to je ale poměrně složité a umí to jen ajťáci a nebývale chytří povodníci). Když tedy obchoduji s hackerem (a nebo nevím kdo je protistrana), počkejám raději na 6 potvrzení, než mu poskytnu případné protiplnění.

UPOZORNĚNÍ 2: převody Bitcoinu jsou nevratná záležitost. Bitcoin je decentralizovaný a niko ho neřídí - řídí se jen pravidly, která jsou předem daná. A pravidla říkají, že co se jednou zadá do bitcoinové sítě, už nejde vrátit. Takže když pošlete peníze na chybnou adresu, můžete akorát poprosit adresáta (pokud ho znáte), aby Vám peníze vrátil (a modlit se). V tomto se liší od banky a platební karty, kde můžete platbu reklamovat. U Bitcoinu to nejde a máte jen jenu možnost platbu poslat správně. Proto dvakrát měř a jednou posílej Bitcoin!

A jak se k Bitcoinu nejjednodušeji dostat? Čtěte dál!

 

Další