Bitcoin v kostce

V pěti minutách, prakticky a jednoduše


Bitcoin v kostce1 min. čtení4/6

 

Co s Bitcoinem můžu dělat?

Bitcoin je primárně měna, tzn. jeho určením je platit za nákupy výrobků či služeb. Míst, která akceptují Bitcoiny, je sice zatím u nás relativně málo, situace se však každým dnem mění, s tím jak velcí hráči udávající tempo (např. e-shop Alza.cz) zařazují Bitcoin coby platební metodu, a jeho použitelnost tak každým dnem roste. Přesvědčte se sami, kde můžete Bitcoin utratit ve svém okolí na přehledné mapě na coinmap.org.

Existuje však ještě jeden důvod, proč dnes kupovat Bitcoin, než je jeho okamžité utrácení za zboží a služby. A to je jeho dlouhodobé držení a zhodnocování. Dle údajů poskytnutých e-shopem ccShop.cz v srpnu 2018 drtivá většina zákazníků nakupujících kryptoměny v průzkumu uvedla, že důvodem nákupu bylo dlouhodobé uchování hodnoty (tedy spoření), a nebo případně spekulace na růst ceny (snaha zvýšit hodnotu uspořených peněz). Bitcoin tedy není třeba hned utrácet, je zajímavé ho i “jen tak” držet a nechat jej zhodnotit se. Jedná se tak o moderní, avšak rizikový způsob investování.

Zde je třeba upozornit na to, že hodnota Bitcoinu i dalších kryptoměn je zatím relativně nevyzpytatelná a oproti ostatním aktivům, do kterých lze ukládat prostředky (nemovitosti, drahé kovy, akcie a jiné cenné papíry apod.), je velmi “volatilní” (to znamená silně rozkolísaná), a relativně i riskantní (protože jde o stále relativně mladý - nedospělý - produkt). Z toho důvodu je vhodné své úspory diverzifikovat (rozvrstvit mezi různé typy aktiv) a nikdy do kryptoměn neukládat např. všechny své úspory. Rada od nás tedy zní: nakupujte jen tolik Bitcoinu, kolik potřebujete utratit, a investujte do něj jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit aniž by Vás to zruinovalo.

 

Další