3. Jak zabezpečit Bitcoin

Bezpečné uložení Bitcoinu není snadným úkolem. Ale jde to! Vždyť lidé mají v Bitcoinech uloženy miliardy, takže způsoby samozřejmě existují - čtěte dál a naučte se, jak opravdu bezpečně uchovávat kryptoměny.


3. Jak zabezpečit Bitcoin1 min. čtení1/5

 

Fyzická peněženka Vás neokrade. Bitcoinová ano.

Fyzická peněženka, to je poměrně solidní předmět s přesně predikovatelným chováním. Peníze do ní vložíte a můžete se vsadit, že stejné množství v ní zase najdete. Máte ji v kapse, nikdo Vám ji nevezme. Položíte ji v hospodě na stůl a otočíte se - a je v ohrožení a někdo Vám ji dříve nebo později může sebrat.

U kryptoměnových aplikací, kterým jejich autoři říkají “peněženky” (a neměli by), je to ale úplně jinak a Vaše prostředky jsou v nich v ohrožení v podstatě od první vteřiny co je používáte, bez ohledu na to, jak dobré měly někde recenze. Jde totiž o počítačové programy (ať už desktopové, nebo mobilní appky), do kterých nevidíte a tak si nikdy nejste jisti, co přesně Vám za zády dělají. Kde přesně je Váš klíč uložen? Ve Vašem mobilu nebo někde na serveru v Americe či dokonce v Rusku? A co když Váš klíč zná (a ukládá si někam stranou) i ta firma, co Vaši aplikaci vyrobila? Nebo některý z jejích zaměstnanců? A ten pak za pár let zmizí s Vašimi penězi někde na Kajmanech? A stačí to, když aplikaci v diskusích vychválilo 10 000 uživatelů, a nebo je i tak možné, že “tam někde jsou zadní dvířka”, kterými Vám odtečou Vaše peníze?

Pokud neznáte odpovědi na tyto otázky (a to neznáte v podstatě u žádné dnes “běžně doporučované” aplikace), jste ve světě kryptoměn jen snadnou kořistí dravců.

A problém není jen peněženka. Bitcoiny Vám můžou být ukradeny i virem, který si tiše sedí ve Vašem počítači či mobilu a čeká na svou příležitost, klidně celé roky - aniž byste o jeho přítomnosti měli tušení. Sedí si tam a čeká, až "zahlédne" něco, co připomíná privátní klíč ke kryptoměnové peněžence. Až jej najde, v tichosti ho odešle svému autorovi - hackerovi, který si doma vesele hromadí bohatství z peněženek vykradených po celém světě. A Vy ani nezjistíte, jak je možné, že se Vám z peněženky ztratily peníze, kdy a kam.

Je proto vhodné v kryptoměnových “peněženkách” (aplikacích) udržovat jen minimální množství hotovosti, kterou potřebujete pro běžné placení, avšak pro větší množství peněz si připravit lepší peněženku - jak na to, to si povíme v některé z dalších kapitol.

 

Další