3. Jak zabezpečit Bitcoin

Bezpečné uložení Bitcoinu není snadným úkolem. Ale jde to! Vždyť lidé mají v Bitcoinech uloženy miliardy, takže způsoby samozřejmě existují - čtěte dál a naučte se, jak opravdu bezpečně uchovávat kryptoměny.


3. Jak zabezpečit Bitcoin1 min. čtení3/5

 

Buď pánem svého klíče!

Stejně jako u fyzického klíče, lze i u privátního klíče dělat jeho kopie. Ale jak víme, kopie digitálních produktů jsou podstatně snadnější, protože jsou bezpracné. Kolik lidí mělo klíč nestřeženě “v ruce”, tolik lidí si mohlo udělat jeho kopii a může teoreticky odemykat Váš zámek, tj. Vaši peněženku. Z toho vyplývá, že pokud si klíč nedokážete vyrobit sami, musíte vždy důvěřovat tomu, kdo jej pro Vás vyrobil.

Vemte si kupříkladu mobilní aplikaci pro práci s kryptoměnou, kterou si nainstalujete na svůj mobil. Tato aplikace Vám automaticky vytvoří kryptoměnovou adresu, aniž se vás na cokoli ptá. Adresa tam prostě najednou je a můžete do ní přijímat platby a můžete z ní i převádět peníze dál. Kde je ale její privátní klíč? Z principu kryptoměn totiž vyplývá, že ke každé adrese existuje privátní klíč.

Bohužel, většina aplikací považuje privátní klíč za něco, co je pro běžného uživatele příliš složité, a tak ho s existencí klíče vůbec nezatěžuje - nabídne mu většinou jen heslo, pomocí kterého si danou aplikaci otevře a může pak dělat převody a další operace. Tato aplikace Vám pak ani neřekne o tom, že pro Vás vytvořila privátní klíč, který je v aplikaci uložen a 'někde si tam sedí' a vy ani nevíte, zda přímo ve Vašem mobilu nebo třeba někde na serveru v Americe či v Rusku. Schválně, kolik tzv. 'peněženek' Vám poctivě vysvětluje, co pro Vás vlastně dělají a že pro Vás 'někde' schraňují Váš soukromý klíč?

To je v zásadě stejné jako by Vám firma dodala dveře se zámkem, ale odmítla Vám předat klíč se slovy, že kdykoli budete chtít dveře otevřít, stačí do firmy napsat a oni Vám je obratem otevřou nějakým trikem 'na dálku'. Takovýmto peněženkám nedůvěřujte pro uskladnění většího množství prostředků (které by pro Vás byl velký problém ztratit) - jejich role je pro každodenní menší platby, nikoliv pro skladování investic.

V další kapitole si povíme, jak vybrat peněženku, do které se nemusíte bát uložit i třeba větší úspory.

 

Další