1. Co je to Bitcoin

Zdá se, že o něm v poslední době mluví všichni. Co to ale vlastně je ten Bitcoin? Je to jen bublina a nebo je opravdu tak významný? A dokáže vůbec něco přinést obyčejným lidem, nebo je to jen hříčka pro bláznivé ajťáky?


1. Co je to Bitcoin1 min. čtení3/5

 

V čem je Bitcoin lepší než stávající měny?

Bitcoin má řadu vlastností, které z něj dělají nebezpečného konkurenta pro stávající bankovní systém a světové měny.

  1. Nezávisí na libovůli centrálních bankéřů či politiků. Když se například prezident či premiér rozhodne pro měnovou reformu nebo znárodnění, občané s tím nic neudělají a “přes noc” prostě přijdou o své prostředky. To se u Bitcoinu z principu nikdy nestane - je nezávislý a nezmanipulovatelný kýmkoli.
  2. Nepodléhá inflaci. Centrální bankéři si tisknou peníze jak se jim zlíbí, banky vydávají ničím nekryté půjčky a měny se tak vesele znehodnocují a každým dnem ztrácejí hodnotu. U Bitcoinu to tak není, jeho množství je pevně dáno v algoritmech a nelze to nijak měnit.
  3. Je univerzální. Bitcoinem zaplatíte jak v Česku, tak v Americe, či Indonésii. V tomto je lepší než nejuniverzálnější měna světa, americký dolar.
  4. Je levnější. Chod celosvětové Bitcoinové sítě stojí o mnoho řádů méně než chod celosvětového bankovního systému. Nepotřebuje totiž miliony bankovních úředníků, stačí mu “jen” chytrá počítačová síť s dobře napsanými pravidly.
  5. Je rychlejší. Provést platbu Bitcoinem je srovnatelně rychlé jako zaplatit kartou. Zásadní rozdíl v rychlosti je však více vidět při snaze převést peníze mezi zeměmi - u tradičního bankovního převodu si počkáte několik dnů, v horším případě i více než týden, u Bitcoinu půjde o záležitost na pár minut.

 

Další