1. Co je to Bitcoin

Zdá se, že o něm v poslední době mluví všichni. Co to ale vlastně je ten Bitcoin? Je to jen bublina a nebo je opravdu tak významný? A dokáže vůbec něco přinést obyčejným lidem, nebo je to jen hříčka pro bláznivé ajťáky?


1. Co je to Bitcoin<1 min. čtení1/5

 

Bitcoin je první bezpečná digitální měna

Bitcoin je nová forma peněz (kryptoměna). Dotáhl to přitom podstatně dál než všechny ostatní projekty, které se odedávna snažily o vytvoření plně “digitálních peněz”. Jeho autor (neznámá osoba s pseudonymem "Satoshi Nakamoto") totiž dokázal vytvořit systém takový, aby i při úplné decentralizovanosti (tudíž bez centrálního dozoru) byl plně bezpečný. Aby peníze, které v Bitcoinovém systému putují, nebylo možné z tohoto systému ukrást hackerským útokem. Bitcoiny můžou být ukradeny leda z peněženek jednotlivých lidí, ale nikdy ze systému jako takového. Systém Bitcoinu je rovněž imunní vůči snahám o manipulaci a podvody, kdy by někdo mohl chtít zanést do systému falešné informace o tom, kolik má na (bitcoinovém) účtě peněz, nebo komu patří které peníze.

Bitcoin je zásadní vynález

Je to vynález, který se právem řadí mezi ty největší technologické inovace moderní doby, které změnily životy lidí na celé planetě: Počítač -> Internet -> Mobily -> Bitcoin. Nejde přitom o žádnou “bublinu”, jak se občas někteří novináři snaží tvrdit, aby vypadali zajímavě a vystoupili z řady. Jde o velmi seriózní technologii, popsanou ve vědecké práci plné grafů a vzorců.

 

Další