1. Co je to Bitcoin

Zdá se, že o něm v poslední době mluví všichni. Co to ale vlastně je ten Bitcoin? Je to jen bublina a nebo je opravdu tak významný? A dokáže vůbec něco přinést obyčejným lidem, nebo je to jen hříčka pro bláznivé ajťáky?


1. Co je to Bitcoin1 min. čtení2/5

 

Bitcoin přináší měnovou revoluci

Chod Bitcoinového systému je plně decentralizovaný, a to celosvětově. Jde tedy poprvé v historii lidstva o měnu, která je široce použitelná a je přitom zcela mimo působnost států. Bitcoin je provozován “lidmi pro lidi”. Byl spuštěn s propracovanou vnitřní sadou pravidel a od té doby se jí řídí. Není přitom žádné síly na tomto světě, která by dokázala Bitcoin kontrolovat či jakkoli změnit jeho vnitřní fungování a onu sadu pravidel. Na Bitcoin jsou krátké všechny vlády světa, centrální banky, dokonce i obří korporace jako Google, Facebook či Microsoft. A to z principu - díky jeho decentralizovanosti.

Bitcoin konkuruje bankám i vládám

Bitcoin vnáší do stojatých vod bankovního sektoru dramatické technologické inovace, které znamenají pro tradiční měny a celý bankovní sektor výraznou konkurenci. Vemte si třeba, že v době internetu trvá ve stávajícím bankovním systému mezibankovní převod několik dnů - a mezinárodní někdy i několik týdnů! V tomto se Bitcoin podobá platebním kartám, které umí celosvětově realizovat transakce on-line a v řádu několika vteřin. Oproti kartám však má tu výhodu, že nepatří žádné komerční společnosti jako je Visa či Mastercard, a jeho provoz je tudíž levnější.

Bitcoinu coby konkurence se proto bojí vlády, centrální banky i “obyčejné” komerční banky. Ty všechny totiž může připravit o velkou část zisků. Některé vlády se raději snaží Bitcoin zakazovat (např. Čína), aby jejich zákonná měna nebyla nahrazena rychlejším a efektivnější konkurentem. Jiné se snaží tuto převratnou technologii pochopit a chytře využít ve svůj prospěch, dříve než ti ostatní (například Švýcarsko a doufejme že do budoucna i Evropská unie).

To, že se Bitcoinu coby vážného konkurenta bojí i “obyčejné” banky, je dobře vidět i u nás, v malém českém rybníčku. Existuje totiž již mnoho popsaných případů, kdy banky bez udání důvodu vypověděly smlouvy subjektům, zabývajícím se Bitcoiny. Toto všechno jsou indicie, které ukazují, že Bitcoin není jen nějaká “módní vlna”, ale skutečně revoluční systém, který berou zcela vážně banky i vlády na celém světě.

 

Další