2. Základní pojmy

Bez znalosti těchto pojmů to ve světě kryptoměn nejde. Dobrá zpráva je, že jsou jen čtyři: blockhain, veřejná adresa, soukromý klíč a peněženka.


2. Základní pojmy1 min. čtení2/5

 

2. Bitcoinová adresa

Netýká se jen Bitcoinu, ale většiny kryptoměn a správně se jí říká "veřejná adresa". Adresa je identifikátorem v blockchainové síti. Je to něco jako telefonní číslo v telefonní síti. Nebo IP adresa v Internetu. Nebo taky něco jako číslo účtu v "bankovní síti". Setkáte se s ní často ve větách jako “zadejte adresu své bitcoinové peněženky”. V takovýchto větách si slova “peněženka” raději nevšímejte, protože jen zbytečně mate (proč?), důležitá je ta adresa.

Adres může mít každý kolik chce (teoreticky jich může existovat více, než molekul ve vesmíru, takže nám určitě nikdy nedojdou) a adresa vznikne tak, že si ji dle určitého algoritmu (vzorce), do kterého zadáte nějaké vlastní náhodné prvky, sami spočítáte - a tím ta adresa “prostě vznikne”. Výpočet je tak složitý, že jej téměř nikdo nedělá z hlavy. Je to však hračka pro každý dnešní počítač či mobil. Proto Vám v zásadě každá aplikace pro práci s kryptoměnami adresu automaticky generuje, a většinou i umožňuje generovat další a další.

Síť blockchain obsahuje záznamy o všech pohybech "tokenů" (kryptoměn) mezi jednotlivými adresami, a tudíž i o výši zůstatku na jednotlivých adresách. Informace o tom, kolik má kdo na jaké adrese "peněz", je tedy dostupná primárně v síti blockchain, nikoli někde u vás v telefonu či v počítači (pamatujte, že Vaše prostředky jsou vždy v síti blockchain - nikdy je nemáte doma). Vaše aplikace si pouze z blockchainu tyto informace stahuje a zobrazuje Vám je. Rozhodující je však vždy to, co je o Vaší adrese zapsáno v blockchainu, nikoli to, co Vám Vaše aplikace zrovna ukazuje.

“Veřejná” je tato adresa proto, že záznamy o jejím zůstatku a pohybech jsou, jak jsme již psali, nesmazatelně zaneseny v síti blockchain, která je celosvětově veřejně přístupná. Neznamená to však, že všichni hned můžou vědět, kolik máte peněz. Dokud nikde neroztroubíte, že jste vlastníkem té a té adresy, tak nikdo nebude vědět, co všechno Vám v kryptoměnách patří a jaké máte zůstatky a transakce. Proto se říká, že třeba konkrétně Bitcoin není plně anonymní, ale je “pseudonymní”. Jsou však i kryptoměny, které jsou plně anonymní a nelze nikdy dopátrat, kdo kdy poslal kolik na jakou adresu a kdo kolik kde má - např. Monero.

 

Další