2. Základní pojmy

Bez znalosti těchto pojmů to ve světě kryptoměn nejde. Dobrá zpráva je, že jsou jen čtyři: blockhain, veřejná adresa, soukromý klíč a peněženka.


2. Základní pojmy2 min. čtení3/5

 

3. soukromý klíč

Má ho každá kryptoměna. Občas se jmenuje trošku jinak (např. "seed" = "semínko"), ale v principu jde pořád o totéž: velmi důležitý řetězec znaků, o kterém byste měli vědět, jak s ním zacházet. Tento pojem je ze všech nejdůležitější. Kdyby měla být jen jedna jediná věc, kterou by každý uživatel kryptoměn měl znát a chápat - mělo by to být vše o soukromém klíči. Mantrou každého vzdělaného vlastníka kryptoměny by mělo být: 'Nechť jsem jediným pánem svého klíče'!

Ne nadarmo se mu říká klíč. Jde o poměrně věrnou analogii ke skutečným, fyzickým klíčům, které odemykají zámky. Privátní klíč však neodemyká zámek, ale kryptoměnovou peněženku (nebo spíše lépe řečeno adresu). Je trochu podobný heslu, ale od hesla se zároveň dost liší. Privátní klíč si totiž na rozdíl od hesla nevolíte sami - je "vypočten" tak, aby při použití v "odemykacím algoritmu" "zapadnul" do dané peněženky a tím pádem ji odemkl. Je to obdobné jako u fyzického klíče ke dveřím - pořadí a velikosti jednotlivých zoubků na klíči si taky nevolíte sami, ale je "předurčeno" tak, aby přesně zapadlo do otvorů v zámku.

Soukromý klíč vznikne v okamžiku, kdy vznikne zámek, do kterého klíč patří, tj. kryptoměnová adresa. Veřejná adresa a soukromý klíč jsou tedy vzájemně propojeny a patří k sobě, tak jako k sobě patří klíč a zámek. A kdo má klíč, může příslušný zámek (tj. adresu) odemknout. Odemknout s ním přitom může právě jen tento jediný zámek, do žádého jiného zámku klíč nepasuje - stejně jako je to u fyzických klíčů.

To “kouzlení”, díky kterému pár soukromý klíč + veřejná adresa vznikne, se nazývá “asymetrická kryptografie”. Asymetrická je proto, že zde chybí symetrie (oboustrannost): ze soukromého klíče se dá odvodit (spočítat) jeho veřejná adresa, ale obráceně to nefunguje - z veřejné adresy nikdo neodvodí její soukromý klíč. A to se hodí.

Soukromému klíči se ne nadarmo říká “soukromý” (někdy též “privátní”) - kdo jej má, může převádět prostředky, které jsou na příslušné adrese (může s nimi libovolně disponovat). Adresu proto bez obav můžete komukoli poskytnout a víte, že Vás nemůže okrást. Je to jako byste mu poskytli číslo svého účtu - maximálně Vám tam může poslat peníze, ale ukrást Vám nic nemůže. Naopak když někomu (třeba omylem) poskytnete soukromý klíč, je tento klíč již navždy “kompromitován” (prozrazen), tzn. nebudete už nikdy mít jistotu, že Vás někdo neokrade.

Soukromý klíč je “jen” dlouhý řetězec znaků, je velmi snadné jej zkopírovat. Proto soukromý klíč nesmíte nikdy “dát z ruky”. Nezadávejte jej nikdy do žádné mobilní ani desktopové aplikace, do žádné webové stránky, ani jej nikomu neposílejte mailem nebo po chatu. Jediný okamžik, kdy někam můžete zadat svůj soukromý klíč, je, když chcete peníze z peněženky převést jinam. V takovém okamžiku pak ale převeďte z peněženky všechny peníze, protože použitý soukromý klíč již nelze považovat za opravdu bezpečný.

Porozumění práci se soukromými klíči je zásadní pro bezpečnost Vašich kryptoměn a proto čtěte dále, kde se dozvíte, jak správně na to.

 

Další