2. Základní pojmy

Bez znalosti těchto pojmů to ve světě kryptoměn nejde. Dobrá zpráva je, že jsou jen čtyři: blockhain, veřejná adresa, soukromý klíč a peněženka.


2. Základní pojmy1 min. čtení1/5

 

1. Blockchain

Blockchain (čteno "blokčejn") je technologie, pohánějící Bitcoin i většinu dalších kryptoměn. Je to právě blockchain, který je tím vynálezem, který dal Bitcoin světu a tím způsobil revoluci.

Blockchain, to jsou tisíce počítačů po celém světě. Je to taková "podmnožina internetu", vzájemně propojené počítače s cílem provozovat speciální celosvětovou síť, kterou žádná síla na světě nedokáže zmanipulovat či hacknout. Ani FBI či KGB. Ani Google či Facebook. Ani centrální banky, vlády či parlamenty. Ani samotní jeho autoři a zakladatelé. Je to dokonale nezávislá decentralizovaná síť.

Blockchain se velmi podobá internetu, ale není to totéž. Používá stejné prostředky jako internet - celosvětově propojené počítače - ale s jiným cílem. Cílem blockchainu je ukládat data tak, aby se nedaly zmanipulovat či zfalšovat. V tomto je tedy oproti internetu specializovaný - je to totiž velká decentralizovaná databáze. Decentralizovaná proto, že nemá centrálního provozovatele - prostě běží na stovkách a tisících počítačů, aniž by to někdo řídil. Podobně jako internet.

Blockchain zajišťuje Bitcoinu a dalším kryptoměnám nefalšovatelné a decentralizované ukládání údajů o transakcích a zůstatcích na jednotlivých kryptoměnových účtech. Proto se mu také někdy říká “veřejná on-line účetní kniha”. Jeho použití je však mnohem širší, umožňuje vznik a provoz celé řady dalších služeb, například tzv. "chytrých kontraktů", které mají velký potenciál přinést revoluci do celé řady oborů jako jsou notáři, registry nemovitostí, autorská práva a mnoha dalších.

Blockchainů je na světě mnoho - některé kryptoměny sdílejí společný blockchain (např. stovky kryptoměn na bázi Etherea), ale většina kryptoměn si provozuje svůj vlastní. Je proto důležitá velikost daného blockchainu - čím více má síť “uzlů” (připojených počítačů), tím je bezpečnější, protože je tím těžší ji nějak zmanipulovat. V této oblasti vynikají před ostatními zejména Bitcoin a Ethereum, které mají každý přes deset tisíc uzlů a ovládnutí takovéto sítě je skutečně reálně nemyslitelné.

Do každého blockchainu se dá snadno nahlížet. Vaše aplikace pro práci s kryptoměnou Vám ukáže blockchainové záznamy, které se týkají té Vaší adresy. Podívat se ale můžete na jakékoli pohyby a adresy, i ty “cizí” - stačí použít některý z blockchainových prohlížečů, kterých existuje celá řada - najdete je když zahledáte výrazy jako “Bitcoin blockchain explorer”, “Ethereum blockchain explorer” a podobně. Na dané stránce pak stačí vložit adresu, jejíž zůstatky a pohyby Vás zajímají, a můžete vesele prohlížet záznamy.

 

Další