2. Základní pojmy

Bez znalosti těchto pojmů to ve světě kryptoměn nejde. Dobrá zpráva je, že jsou jen čtyři: blockhain, veřejná adresa, soukromý klíč a peněženka.


2. Základní pojmy1 min. čtení4/5

 

V bitcoinové peněžence nejsou peníze

Chcete koupit Bitcoin? Pořiďte si nejprve bitcoinovou peněženku. To je jedna z prvních - a také nejvíce matoucích - informací, kterou se dozvíte, když se o kryptoměny začnete zajímat. Analogie s fyzickou peněženkou je však značně zavádějící - nejlepší by bylo jim ani peněženky neříkat. Kryptoměnové peněženky totiž plní jiné funkce než peněženky fyzické a je třeba s nimi i o dost jinak zacházet.

Fyzická peněženka funguje poměrně jednoduše. Vložíte do ní peníze, nosíte ji u sebe nebo ji máte někde doma uloženou, pak peníze vytáhnete a zaplatíte. Dalo by se tedy říct, že základními vlastnostmi fyzické peněženky jsou:

  • uchová Vám peníze a umožní je pohodlně přenášet
  • umožní Vám kdykoli je vyndat a zaplatit s nimi.

Funkce kryptoměnových peněženek jsou však jiné. Kryptoměny jsou totiž z principu svého chování “uloženy” vždy a jedině v blockchainu - tedy roztroušené na internetu po celém světě. Kryptoměnu nemáte nikdy doma - není na Vašem počítači, ani v mobilu, ani v hardwarové peněžence. Existuje vždy pouze v blockchainu, roztroušené po Internetu. To, čemu stovky webů po celém světě říkají bitcoinová peněženka, je ve skutečnosti jen počítačový program či mobilní aplikace, která má dvě základní funkce:

  • umožní Vám připojit se k blockchainu, zjistit si zůstatek a zadávat platby
  • vytváří a uchovává Váš privátní klíč.

Podobnost s fyzickou peněženkou je poměrně malá. Tyto aplikace jsou platebním nástrojem (umožňují Vám kryptoměnovou platbu), ale neukládají ani nepřenášejí žádné prostředky. Zato však ukládají klíče. Možná by se jim raději mělo říkat “klíčenky” a mátlo by to začátečníky o něco méně.

Také by se daly spíše přirovnat k elektronickému bankovnictví. Elektronické bankovnictví totiž stejně jako kryptoměnová peněženka nabízí možnost připojit se k bankovnímu systému, zjistit svůj zůstatek a poslední pohyby a zadávat platební příkazy (realizovat platby).

Proto se raději pojmu "kryptoměnová peněženka" vyhýbejte. Říkejte raději “aplikace” (pro mobily též appka nebo třeba “kryptoappka” :) ).

 

Další