1. Co je to Bitcoin

Zdá se, že o něm v poslední době mluví všichni. Co to ale vlastně je ten Bitcoin? Je to jen bublina a nebo je opravdu tak významný? A dokáže vůbec něco přinést obyčejným lidem, nebo je to jen hříčka pro bláznivé ajťáky?


Proč už tedy Bitcoinem neplatí všichni?

V tomto okamžiku zatím Bitcoin jako měna úplně bezvadně nefunguje. Jeho použití je stále trochu “kostrbaté” a ve srovnání s hotovostí nebo platebními kartami je pro běžné smrtelníky o něco složitější. Ale důležité je, že se Bitcoin stádiu široké použitelnosti a jednoduchosti rychle přibližuje a dá se očekávat, že během relativně krátké doby se skutečně může stát významným platidlem, konkurujícím měnám celého světa. Konec konců je to vidět už dnes, kdy v mnohých státech, kde místní měna přestává fungovat (kvůli inflaci či jiným problémům) se Bitcoin stává alternativou, kterou lidé intuitivně začali používat namísto nefunkční národní měny.

Ostatně ani peníze jako takové nevznikly ze dne na den. A stejně tak platebním kartám trvalo delší dobu, než byly odladěny natolik, aby se rozšířily mezi běžné lidi po celém světě. A tak je to i u Bitcoinu - od doby prvotního vynálezu do doby masivního rozšíření mezi lidi musí nutně uběhnout nějaká doba “ladění”.

To však dává velkou výhodu všem tzv. “early adopters”, tedy těm, kdo si novou technologii osvojí relativně brzy, před jejím masovým rozšířením. Jakou výhodu? Inu, finanční - Bitcoin totiž má určitou cenu (vyjádřenou například v dolarech či korunách), která se - tak jako cena čehokoli jiného - odvíjí od nabídky a poptávky. S rostoucím celosvětovým rozšířením používanosti Bitcoinu zásadně poroste i poptávka po něm a s tím i jeho cena. A kdo si Bitcoin pořídí včas, má velkou šanci, že mu jeho hodnota do budoucna poroste.

 

Pokračovat ve studiu

 

Další dotazy k tématu:

  1. Je Bitcoin jen pro vyvolené?
  2. Proč už Bitcoinem neplatí všichni?
  3. Má Bitcoin budoucnost?