3. Jak zabezpečit Bitcoin

Bezpečné uložení Bitcoinu není snadným úkolem. Ale jde to! Vždyť lidé mají v Bitcoinech uloženy miliardy, takže způsoby samozřejmě existují - čtěte dál a naučte se, jak opravdu bezpečně uchovávat kryptoměny.


3. Jak zabezpečit Bitcoin1 min. čtení2/5

 

Znáte svého "zámečníka"?

Předpokládejme, že již víte, co je to soukromý klíč a že byste jej nikdy neměli dávat z ruky. To je pro začátek to hlavní. Ale naneštěstí to nestačí k tomu, abyste měli své prostředky opravdu v bezpečí. Kromě toho je totiž zcela zásadní vědět, jak tento soukromý klíč vznikne. Jakmile jej vytvoří někdo jiný než Vy (třeba i aplikace, kterou vyrobil - a tudíž ovládá - někdo jiný), vždy z principu existuje nebezpečí, že se (byť jen na okamžik) Váš soukromý klíč octnul i v cizích rukou, tudíž již nikdy nebudou Vaše prostředky na dané adrese zcela v bezpečí.

Se soukromými klíči k digitálním peněženkám je to stejné, jako s fyzickými klíči k domům či bytům - musíte důvěřovat výrobci klíčů, že nepřijde k vám domů a nevykrade vás. Totéž je třeba zvažovat u "výrobců" privátních klíčů ke kryptoměnovým peněženkám. Odkud se Váš klíč vzal? Znáte jeho výrobce? Víte, jaká firma či jaký tým se skrývá za aplikací, která pro Vás vyrobila Vaši peněženku a její privátní klíč? Víte koho na výrobní lince zaměstnává a jak jsou zaměstnanci důvěryhodní?

Pokud ne, rozhodně si pod takový zámek (do takovéto peněženky) neschovávejte větší množství kryptoměny - nikdy nevíte, který zaměstnanec daného výrobce si klíče všech klientů potají ukládá a čeká na vhodný okamžik, kdy je "vybrat". Má to o dost jednodušší než zaměstnanec klasického zámečníka - u internetových peněženek si může během několika vteřin ověřit, kolik na dané peněžence zrovna máte. To u klasických zámků nešlo - než by zjistil, jaký majetek se skrývá za dveřmi, jejichž klíč vyrobil, stálo by ho to dost času a dost nebezpečných situací (šmejdit okolo cizího domu).

 

Další