3. Jak zabezpečit Bitcoin

Bezpečné uložení Bitcoinu není snadným úkolem. Ale jde to! Vždyť lidé mají v Bitcoinech uloženy miliardy, takže způsoby samozřejmě existují - čtěte dál a naučte se, jak opravdu bezpečně uchovávat kryptoměny.


3. Jak zabezpečit Bitcoin4 min. čtení4/5

 

Jak vybrat bezpečnou bitcoinovou peněženku

Řekli jsme si, že bitcoinová peněženka je jen počítačový program a musíte důvěřovat jeho 'výrobci', že vás neokrade. Dobrá, ale co tedy dělat, když takovouto důvěru ve 'výrobce' nemám?

Ve světě kryptoměn je daleko méně prostoru pro důvěru, než třeba v bankovním světě. Tam sice taky musím důvěřovat své bance, že mi moje peníze nezpronevěří, že je mají důkladně zabezpečené a že jejich zaměstnanci jsou prověření, ale tato důvěra je o něco snazší proto, že důvěra v banky je podložena důvěrou ve stát, který banky zaštiťuje a reguluje. U kryptoměn zatím žádnou regulaci nemáme a důvěra ve stát se tak nijak nepřenáší na poskytovatele kryptoměnových služeb. Musíte si je proto sami důkladně prověřovat, než jim (či jejich aplikacím) svěříte své peníze.

Výběr nejbezpečnější bitcoinové peněženky pak závisí na tom, jak velké míry bezpečí potřebujete dosáhnout. Vyšší míra bezpečí je totiž vykoupena vyšší pracností pořízení i obsluhy kryptoměnové peněženky. Následující výčet možností je tedy seřazen od nejbezpečnějšího po nejméně bezpečný:

  1. NEJLEPŠÍ JE NEPOUŽÍVAT PENĚŽENKU ŽÁDNOU. Jak je to možné? Řekli jsme již přeci, že kryptoměny nejsou uloženy v peněžence, ale v blockchainu, a že kryptoměnová adresa a její soukromý klíč jsou jen řetězce znaků. Pro dlouhodobé držení kryptoměny proto žádnou aplikaci nepotřebujete. Aplikaci potřebujete až v okamžiku, kdy chcete peníze vybrat a převést jinam. Je to stejné, jako když si v bance založíte spořící účet a posíláte si na něj pravidelně úspory - ke spořícímu účtu nepotřebujete žádné internetové bankovnictví. Proto nejbezpečnějším způsobem uložení kryptoměn, zejména v případě větších částek, je tzv. papírová peněženka - u té neriskujete žádný hack, a Vaše prostředky jsou v tak velkém bezpečí, jak dobře si fyzicky zabezpečíte ten papír. O způsobu, jak si vyrobit a jak uchovávat papírovou peněženku, se dozvíte v následující kapitole.
  2. pořiďte si hardwarovou peněženku. Hardwarové peněženky jsou malé "klíčenky", které se připojují do USB portu Vašeho počítače, a které jsou vyrobeny s cílem skladovat privátní klíče ke kryptoměnám tak, aby nebylo nijak možné klíče z hardwarové peněženky dostat. Tato "klíčenka" pak funguje tak, že Vám po připojení k počítači umožní podepisovat transakce a odesílat platby, ale přitom klíče jsou bezpečně uloženy v klíčence, do počítače se vůbec nedostanou, a jsou tak v bezpečí před napadením. Jsou rovněž chráněny před ztrátou či krádeží samotné klíčenky - zloděj nic nepořídí, dokud nezná Vaše heslo (podobně jako je to u platebních karet, kde bez PINu se karta nedá použít). Výrobci hardwarových peněženek dále zveřejňují nejen zdrojové kódy používaných obslužných aplikací, ale i plánky a schémata hardwarových částí, takže se všeobecně ví, z čeho se tyto hardwarové peněženky přesně skládají a jak fungují a že v nich tudíž také nejsou žádné 'hacky'. Hardwarové peněženky jsou relativně snadné na obsluhu, doporučit lze například český Trezor, který je v této oblasti světovou špičkou.
  3. pořiďte si originální desktopovou aplikaci od autorů dané kryptoměny. Tyto aplikace jsou většinou rovněž "open-source" - to znamená, že jejich zdrojový kód je 'otevřen', kdokoli si jej může přečíst, kdokoli jej může zkritizovat, ale taky opravit či upravit. Čím významnější je takováto open-source aplikace, tím větší počet lidí ji 'četl' a tudíž i kontroloval a tím menší je šance, že v ní je nějaká 'bota' nebo třeba bezpečnostní chyba. Aplikace, vyvinuté týmy, které stály u zrodu dané kryptoměny, jsou na trhu nejdéle a byly i pod největším drobnohledem celosvětové komunity, tudíž jsou relativně nejbezpečnější. Jejich nevýhodou však bohužel bývá to, že nejsou příliš uživatelsky dotažené a přívětivé a jejich ovládání je náročné.
  4. použijte mobilní aplikaci - ty bývají velice intuitivní a snadné na obsluhu. Jsou proto vhodné zejména pro běžné, každodenní drobné platby, není však vhodné v nich nechávat větší množství prostředků. Pro většinu kryptoměn (zejména Bitcoin) jich existuje na výběr celá řada, stačí zabrouzdat po Google Play či Appstore. Upřednostněte ty aplikace, jejichž autoři tvrdí, že privátní klíče ukládají uvnitř samotného zařízení (telefonu) a neposílají je po internetu někam na server.
  5. on-line peněženky jako je například blockchain.com, jsou velice lákavé, protože založení účtu (a s ním i kryptoměnové peněženky) vyžaduje jen pár kliknutí a žádné znalosti. Zde je však potřeba vědět, že své prostředky plně odevzdáváte do rukou provozovatele této služby (ať už se na jejich webu uvádí cokoli). To nejhorší co můžete udělat je tedy používat takovouto peněženku aniž byste věděli, kdo ji vyrábí a provozuje a jak jej najít ve fyzickém světě. Tuto možnost tedy doporučujeme maximálně pro začátek, abyste si vyzkoušeli pár zkušebních převodů. Pro skutečné použití však doporučujeme některou z výše uvedených variant.

Příklady aplikací pro jednotlivé kryptoměny najdete třeba zde.

Držte se následujícího pravidla:

  • pro menší objemy peněz, například každodenní převody a platby, lze používat libovolnou open-source peněženku. Ideální jsou mobilní appky, které jsou velmi jednoduché a skvěle funkční
  • pro větší sumy si pořiďte 'pořádnou peněženku': buďto papírovou, nebo hardwarovou.

 

Další